Mikrobiom kůže pro mladý vzhled

20.03.2022

Seznamte se s přátelskými bakteriemi na pleti

Věděli jste, že na povrchu lidské kůže se vyskytuje komplexní ekosystém sestávající z milionů mikroorganismů? Ty tvoří mikrobiom kůže, přirozenou populaci poskytující pleti ochranu před "zlými" mikroorganismy, které naopak dělají vše pro rozvoj problémů pleti.

Mikrobiom je první ochrannou linií před nemocemi, infekcemi či útoky patogenů. Často se označuje také jako ochranný kožní plášť. V angličtině se dokonce označuje jako "kyselý plášť" (acid mantle), protože jeho pH je mírně acidické, pohybuje se mezi 4,5 až 5,5. Toto lehce kyselé prostředí je přitom ideální pro pozastavení šíření patogenů, které milují alkalické prostředí.

Mikrobiom je sídlem širokého spektra bakterií, a pro naše dlouhotrvající zdraví i zdraví kůže je jeho dobrý stav klíčový. Stejně jako oční duhovka nebo otisky prstů je také náš mikrobiom unikátní pro každého jednotlivce. Nikdo nemá stejný mikrobiom jako vy!

Neuvěřitelně velká plocha kůže

O kůži se předpokládá, že zabírá plochu zhruba 2 metrů čtverečních. Do této plochy však nejsou započítané vlasové folikuly nebo mazové žlázy, které její povrch výrazně navyšují, a to až do výše 25 metrů čtverečních. A právě na této obrovské ploše sídlí mikroorganismy.

Různé druhy mikroorganismů mají různé preference, co se životního prostředí týče. Některé preferují prostředí s větším množstvím kožního mazu, jiné bez něj, mastnější či sušší. Faktory, které jejich výskyt ovlivňují, jsou mimo jiné věk, pohlaví, ale i strava člověka, zejména s ohledem na příjem tuku a cukru, stejně jako vnější podmínky typu klima nebo hygienické návyky.

Co je klíčem ke zdravému a zdraví prospěšnému mikrobiomu?

Rovnováha. Změny v hodnotě pH, hladina hydratace a charakter vnějšího prostředí a i také hlavně to, co do sebe dáváme, to vše má na bakteriální osídlení kůže vliv. Pokud převáží "zlé" bakterie, objevit se může suchá pleť, zvýšená citlivost nebo třeba akné a záněty...

Když však tělu dodáte probiotika, která produkují v kůži acidické molekuly, napomůžete opětovnému snížení pH kůže.

A jak na zdravý mikrobiom a tudíž krásnou zdravou pleť a kůži?

Velmi jednoduše. Zavolejte mi. Poradím vám s výběrem vhodných probiotik tak, abyste získali nejlepší efekt.

Zatím se inspirujte zde v eshopu https://skincoachmonika.harmonelo.shop/e-shop.php .

Při zadání mého ID 117558 získáte slevu na produkty, například 3+1, atd.

SkinCoach Monika 🌹